Warsztaty / spotkania

Warsztat pracy z ciałem i sztuką

…a gdyby tak spróbować założyć całkiem nowe okulary, żeby to, co jest zamglone, niewyraźne… co sprawia trudność…mogło zostać zobaczone jako jasny i wyraźny obraz – gdyby można zobaczyć, poczuć to wszystko, co jest wewnątrz, w nas, pomiędzy nami… na nowo, na świeżo, bez gotowych opinii, sprawdzonych, czy jedynie słusznych poglądów …?
Focusing to bardzo delikatna praktyka, w której uczymy się słuchać cichego głosu, szeptu naszego ciała i pozwalamy się prowadzić naszym cielesnym odczuciom, nazywając to, co jeszcze nienazwane, to na co nie mamy jeszcze słów… nie tyle rozmyślając czy analizując, ile zostając z otwartością i ciekawością z tym, co teraz, w tej chwili się pojawia, w zaufaniu, że ta głęboka wiedza jest w nas… i może nas zmieniać, uzdrawiać i prowadzić do głębszego poznawania siebie.
To potężne antidotum na stres, zamęt i nienawiść w czasach chaosu, w których żyjemy.

Marzena Rostkowska_Gosia Bochinska_warsztaty

Kiedy nauczysz się dawać sobie taką uważność … być w kontakcie ze sobą, ze swoją intuicją, z mądrością, która drzemie w twoim ciele… to może, stać się ogromną pomocą w zrozumieniu co tak naprawdę czujesz, czego tak naprawdę chcesz, co jest sensem życia dla ciebie i kim Ty sama, Ty sam jesteś… może obudzić zaskakująco nowe, kreatywne podejście do rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, omijania przeszkód… pozwolić być bardziej uważnym i przyjazną dla siebie i dla innych… odnaleźć ulgę w stałym napięciu… i niezależność od zewnętrznych systemów przekonań… zobaczyć w innym świetle, doświadczyć uwolnienia, zmiany, poczucia nowego kierunku działania i świeżej energii, aby je podjąć.Zapisy

Zajęcia poprowadzą:

Marzena Maya Rostkowska – ilustratorka, scenografka, prowadząca zajęcia malowania i qigongu.

Małgosia Bochińska – nauczycielka Focusingu, poprowadzi zajęcia focusingu i medytacje.

QIGONG – prozdrowotny system wywodzący swoje korzenie z Chin, pomaga obudzić własną energię, ożywić ciało i odzyskać przyjemność płynącą ze świadomego ruchu.  Ćwiczenia starożytnych mędrców, automasaż meridianów, pozwoli prawdziwie odpocząć. Każdego dnia miliony osób na całym świecie wykonują powolne, harmonijne ruchy w celu zapewnienia sobie witalności, długowieczności oraz wewnętrznego spokoju. Sztuka ta jest nierozerwalnie związana z systemem ćwiczeń Qigongu.

​FOCUSING – jest delikatny i optymistyczny… to pewien rodzaj uważności… umiejętność specyficznego słuchania swojego ciała…. to praktyka pozwalająca naszemu ciału prowadzić nas głębiej, do głębszej samowiedzy i uzdrowienia. Bardzo silne antidotum na opresję i nienawiść czasów w których żyjemy. W codziennym życiu spędzamy dużo czasu skupieni na swoich zadaniach i różnych  problemach…. rozwiązujemy je zwykle posługując się rozumowaniem, analizowaniem lub po prostu reagujemy na to co nas spotyka niejako z automatu. Większość z nas ignoruje, albo nawet stara się uciszyć cichy głos z wnętrza, to, co  odczuwamy w ciele. Focusing zaprasza cię do innego podejścia…. Do otwartości i zaciekawienia tym co w danym momencie czujesz wewnątrz, a co nie znalazło jeszcze sposobu wyrażenia słowami… do rozpoznawania efemerycznych i niejasnych odczuć, które mogą zostać zauważone, wniesione do centrum naszej uwagi, pozwalając nam tak jakby założyć nowe okulary zmieniając nieostre widzenie na klarowne, przejrzyste i nowe spojrzenie. Opiera się na optymistycznym przekonaniu, że zmiana jest zawsze możliwa… Widzi osobę jako drogę, pewien rodzaj „dziania się”, proces, który jest zdolny do nieustannej zmiany. Twoje ciało wie dużo więcej o różnych życiowych sytuacjach i problemach… jest świadome tego czego jeszcze nie udało się zwerbalizować… Więcej wiesz np. o kimś kto zbliża się do ciebie na ulicy niż mogłabyś to od razu świadomie wyrazić. Krótki trening może cię nauczyć świadomego odczuwania tych cielesnych doświadczeń, słuchania wewnętrznego głosu. To otwiera nowe drzwi… to czego tak doświadczysz w jakiś sposób wie czego potrzebuje do rozwoju… jaki jest następny krok.

Marzena Maya Rostkowska – ilustratorka, graficzka, scenografka. Na swojej ścieżce samorozwoju doskonali się w dalekowschodnich sztukach walki, takich jak taiji, qigong. Praktykuje od ponad jedenastu lat taiji i qigong z Fundacją Dantian i Janem Glińskim. Dla poszukiwania przestrzeni w życiu ćwiczy metodę Feldenkraisa u Jacka Paszkowskiego. Nie zatrzymuje się, z wielką ciekawością poszukuje i zgłębia różnorodne formy ruchowe, które bada i integruje w swojej praktyce. Praktykuje z pasji i miłości do ruchu. Ruchu świadomego, wolnego, różnorodnego. Ruchu, który pozwala zachować ciału sprawność i grację, który daje spokój i harmonię to wszystko łączy ze sztuką, malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową.

www.marzenarostkowska.comhttps://www.instagram.com/atelierilustracji/

Małgorzata Bochińska – projektantka wnętrz, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła dwuletnie szkolenie Focusingu ucząc się od niezwykłych nauczycielek i nauczycieli: Charlotte Howorth, Ann Weiser Cornell, Lynn Preston, Isabel Adon, Jima Strohla, Jima Iberga i Akiry Ikemi. Jest certyfikowanym nauczycielem i praktykiem focusingu przy The International Focusing Institute w Nowym Jorku. Od ponad 15 lat pasjonuje się uważnym ruchem, jest instruktorem Metody Butejki, Oxygen Advantage i Chi -running. Obecnie w trakcie 4 letniego treningu Metody Feldenkraisa. Prowadzi indywidualne sesje focusingu oraz kameralne warsztaty. Pracuje online i stacjonarnie w Gdyni Orłowie.

Dopełnieniem historii o tym czym jest focusing we spólny podkaście.